Kleopatra i Antoniusz- czyli ludzka twarz władzy

21.01.2013 /poniedziałek/.godz. 19.00
Teatr Opera Buffa : „Kleopatra i Antoniusz- czyli ludzka twarz władzy”
spektakl w klubie Kosmos Kosmos ul. Koszykowa 55
wstęp wolny

Wystąpią: Mariola Przybyłowska, Renata Luciak, Zofia Marczak, Ewa
Jodłowska, Antoni Talko Porzecki, Tadeusz Strumiłło, Zygmunt Wiktor, Maciej Czerwiński.

adaptacja: Katarzyna Wińska,
muzyka: Jan Małkowski/saksofon/ i Piotr Glikson/melodyka/,
song gościnnie: Weronika Nockowska,
grafiki: Agata Wińska

Opera Buffa wystawia „Kleopatrę i Antoniusza, czyli ludzką twarz władzy” według Szekspira, doniesień prasowych z Egiptu i Syrii, i aktorów Opery Buffa udowadniających, że szaleństwo to ” spontaniczny wybuch samego rdzenia istoty ludzkiej” , a nie utrata człowieczeństwa.

Opera Buffa – teatr chorych na schizofrenię.

Warszawski teatr chorych na schizofrenię Opera Buffa założyła Katrzyna Wińska w 1998 r. W swojej sztuce o szaleństwie „Solo – Extra Reality Show” postanowiła obsadzić osoby chore naprawdę. Aktorów poszukiwała w warszawskich ośrodkach leczenia zaburzeń psychicznych. Pierwszy spektakl odbył się w Teatrze Rozmaitości.

W swoim dorobku Opera Buffa ma kilkanaście utworów dramatycznych, poprzez które stara się przedstawić rzeczywistość oczami chorych na schizofrenię. Dla zespołu liczy się przede wszystkim efekt artystyczny, nie terapeutyczny. Grupa wystawiała m.in. w Zamku Królewskim i Ujazdowskim, na Wawelu.

Brała udział w międzynarodowych festiwalach teatralnych: Fringe Festival w Szkocji (lipiec 2002), łódzkim biennale Terapia i teatr (2000 i 2004), Madness and Arts Festival w Niemczech (maj 2006) i Festiwalu Festiwali Teatralnych Spotkania 2006 i 2008. Sztukę „Hamlecie, czy wziąłeś lekarstwo?” wystawiła w szekspirowskiej siedzibie duńskiego księcia – Zamku Kronborg w Elsynorze. Do obsady zagranicznych spektakli Katarzyna Wińska zaprasza miejscowych aktorów z zaburzeniami psychicznymi. W 2007 roku przez trzy miesiące odbywał się w kilku miejscach w Warszawie przegląd wszystkich spektakli Opery Buffa pt. „Replay 1998-2007”.

Zespół Opery Buffa tworzy kilkanaście osób, choć w wyniku np. nawrotów choroby skład często się zmienia. Czasami grają z pustymi krzesłami, bo ktoś akurat leży w szpitalu albo po prostu nie przyjdzie.

Praca z chorymi na schizofrenię wymaga eksperymentalnych metod. Na scenie aktorzy nie deklamują, tylko odgrywają swoistą pantomimę. Tekst przedstawienia leci z głośnika. To montaż z nagrywanych na magnetofon wielogodzinnych prób czytanych. Do scenariusza reżyserka włącza spontaniczne komentarze aktorów, ich wspomnienia, kłótnie, sny, w których często pojawia się wątek doświadczenia choroby psychicznej. Działalności Opery Buffa poświęcono kilka programów radiowych, reportaży telewizyjnych i prasowych. Powstał też film dokumentalny o aktorach pt. „Komedianci”

Spektakl Teatru Katarzyny Wińskiej