Interdyscyplinarny festiwal sztuki alternatywnej

Interdyscyplinarny festiwal sztuki alternatywnej

14 września rozpoczyna się pierwsza edycja interdyscyplinarnego, multimedialnego festiwalu wzorowanego na strukturze słynnego przeglądu w Edynburgu.

IFF Wrocław „Sztuka w pięciu aktach” – artystyczne działania obejmą:
• TEATR – spektakle, warsztaty
• TANIEC WSPÓŁCZESNY – spektakle, performance, warsztaty, pokazy filmowe związane z tańcem
• SZTUKI WIZUALNE – wystawy, performance, instalacje, video
• FILM – tematyczne bloki filmowe, m.in. kino irlandzkie, hiszpańskie, rumuńskie, chińskie, filmy muzyczne)
• MUZYKA – koncerty, muzyczna scena młodych

Będzie to wielki eksperyment artystyczny dla kochających teatr, muzykę, taniec, kino artystyczne, sztuki wizualne i wszelkie inne formy wyrazu artystycznego. Festiwal będzie trwał od 14 września do 7 października 2011. Główną sceną festiwalu jest Centrum Sztuki Impart, a także wrocławskie place, galerie, kluby i kawiarnie.

 

 

Wydarzenia teatralne we Wrocławiu.

W nurcie „oficjalnym” zdecydowaliśmy się przedstawić projekty, które w ostatniej dekadzie były swego rodzaju kamieniami milowymi niezależnej (nie instytucjonalnej) formy wypowiedzi artystycznej.

Teatr Wierszalin. Grupa legenda – objechali cały świat. We Wrocławiu będą po raz pierwszy. I to z fantastycznym spektaklem na podstawie prozy Brunona Szulca.

Teatr Konsekwentny za „Kompleks Portnoya” został obsypany wszystkimi możliwymi polskimi nagrodami teatralnymi.

Z kolei John Moran i Saori to artyści ze Stanów Zjednoczonych, którzy zachwycili wybredną publiczność festiwalu w Edynburgu, a potem złośliwych krytyków teatralnych londyńskiego West Endu i nowojorskiego Broadwayu.

Nie można też nie wspomnieć o Teatrze Montownia. Ostatni (i jedyny) raz byli we Wrocławiu w roku 1994. Na IFF zaprezentują swój pierwszy „przebój” – „Szelmostwa Skapena” oraz jeden z ich ostatnich projektów. W tym roku Montownia obchodzi swoje 15 urodziny. Tym bardziej będzie interesujące przyjrzeć się, jaką artystyczną drogę przemierzyli.

Zespoły teatralne nurtu off dla nas samych są zagadką. Z pewnością mają pomysły, szukają własnej formy wypowiedzi artystycznej, czasem poprzez teatr bardzo eklektyczny, czasem przez formy bardzo parateatralne. Ale chcą coś powiedzieć. To niewątpliwie wyjątkowe głosy w dyskusji o roli kultury w życiu społecznym.

W nurcie głównym:

Teatr Wierszalin (Supraśl). „Traktat o manekinach”7.10.2011 Głośna grupa teatralna wystawi spektakl oparty na fragmencie „Sklepów Cynamonowych” Brunona Schulza. Znany tekst jest dla twórców punktem wyjścia do przesyconych mistycyzmem rozważań na temat nieodgadnionej natury człowieka. Teatr Wierszalin to zdobywca wielu nagród międzynarodowych, w tym na Edinburgh Festival Fringe.

Teatr Konsekwentny (Warszawa). „Kompleks Portnoya”22.09.2011 Kultowy i zarazem skandalizujący tekst – manifest młodego pokolenia lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Jeden z kamieni milowych prozy amerykańskiej ubiegłego stulecia. Aleks Portnoy, znerwicowany młody człowiek, ucieka od wszystkiego, co go ukształtowało – od ograniczeń, jakie niesie wychowanie w mieszczańskiej rodzinie żydowskiej, od obowiązujących zasad moralnych, od władzy ojca.

John Moran + Saori (Nowy Jork) 16-17.09.2011 Dwójka amerykańskich performerów, obsypanych nagrodami i entuzjastycznymi recenzjami w całej Europie, gwiazdy Edynburskiego „Fringe”. Na IFF Wrocław 2011 zaprezentują swoje przedstawienie i poprowadzą warsztaty.

Więcej o Interdyscyplinarnym festiwalu sztuki alternatywnej czytaj w pdf:
Interdisciplinary Fringe Festival Wrocław 2011 Program Teatr Taniec Film Muzyka

Dodaj komentarz